Juddmonte Farms

Sire Line

by INVINCIBLE SPIRIT (IRE) (1997 - to stud 2003)

7 wins. £226,799, 6f., Haydock Sprint Cup, Haydock, Gr.1, Boland Stakes, Curragh, Gr.3, Duke Of York Stakes, York, Gr.3, Hackwood Stakes, Newbury, L., Ripon Champion Trophy Stakes, Ripon, L., second Prix de Meautry, Deauville, Gr.3.

Group 1 winners:

CHARM SPIRIT (IRE) (Montjeu (IRE): Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1, Prix Jean Prat, Chantilly, Gr.1, Prix du Moulin de Longchamp, Longchamp, Gr.1; sire)

FLEETING SPIRIT (IRE) (Distant Relative: July Cup, Newmarket, Gr.1).

HOORAY (GB) (Machiavellian (USA): Cheveley Park Stakes, Newmarket, Gr.1)

KINGMAN (GB) (subject stallion)

LAWMAN (FR) (Gulch (USA): Prix Jean Prat, Chantilly, Gr.1, Prix du Jockey Club - Mitsubishi Motors, Chantilly, Gr.1; sire)

MAYSON (GB) (Pivotal (GB): Darley July Cup, Newmarket, Gr.1; sire)

MOONLIGHT CLOUD (GB) (Spectrum (IRE): Prix Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1, Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1 (three times), Prix de la Foret, Longchamp, Gr.1, Prix du Moulin de Longchamp, Longchamp, Gr.1)

NATIONAL DEFENSE (GB) (Kingmambo (USA): Prix Jean-Luc Lagardere, Chantilly, Gr.1)

PROFITABLE (IRE) (Indian Ridge: King's Stand Stakes, Ascot, Gr.1)

ROSDHU QUEEN (IRE) (Green Tune (USA): Cheveley Park Stakes, Newmarket, Gr.1)

SHALAA (IRE) (War Chant (USA): Juddmonte Middle Park Stakes, Newmarket, Gr.1, Prix Morny, Deauville, Gr.1)

SIGNS OF BLESSING (IRE) (Seeking The Gold (USA): Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1)

TERRITORIES (IRE) (Machiavellian (USA): Prix Jean Prat, Chantilly, Gr.1)

VALE OF YORK (IRE) (Halling (USA): Breeders' Cup Juvenile, Santa Anita, Gr.1; sire)

YOSEI (AUS) (Fuji Kiseki (JPN): Sires' Produce Stakes, Randwick, Gr.1, The 1000 Guineas, Caulfield, Gr.1, Tatt's Tiara Winter Stakes, Eagle Farm, Gr.1)


Group 2 winners:

AJAYA (GB) (Hennessy (USA): Gimcrack Stakes, York, Gr.2; sire)

ALLIED POWERS (IRE) (High Line: Grand Prix de Chantilly, Chantilly, Gr.2)

CABLE BAY (IRE) (Diktat (GB): Dubai Challenge Stakes, Newmarket, Gr.2; sire)

CAMPFIRE GLOW (IRE) (Persian Bold: Debutante Stakes, Curragh, Gr.2)

CAPTAIN MARVELOUS (IRE) (Dolphin Street (FR): Criterium de Maisons-Laffitte, Maisons-Laffitte, Gr.2; sire)

CONQUEST (IRE) (Machiavellian (USA): Gimcrack Stakes, York, Gr.2)

IMPASSABLE (IRE) (Green Tune (USA): Prix de Sandringham, Chantilly, Gr.2, Prix Daniel Wildenstein, Longchamp, Gr.2)

MADAME TROP VITE (IRE) (Waajib: Flying Childers Stakes, Doncaster, Gr.2)

MUTHMIR (IRE) (Danehill (USA): King George Stakes, Goodwood, Gr.2, Prix du Gros-Chene (twice), Chantilly, Gr.2)

OUR JONATHAN (GB) (Celtic Swing (GB): Criterium de Maisons-Laffitte, Maisons-Laffitte, Gr.2)

SPEAKING OF WHICH (IRE) (Mr Prospector (USA): Monmouth Stakes, Monmouth Park, Gr.2)

SPIRIT QUARTZ (IRE) (Rainbow Quest (USA): Prix du Gros-Chene, Chantilly, Gr.2)

SPIRIT SONG (AUS) (Kingston Rule (USA): Sunline Stakes (twice), Moonee Valley, Gr.2)

ZEBEDEE (GB) (Cozzene (USA): Flying Childers Stakes, Doncaster, Gr.2; sire)

Group 3 winners:

AGE OF CHIVALRY (IRE) (Night Shift (USA): Ballyogan Stakes, Leopardstown, Gr.3)

ALEA IACTA (GB) (Galileo (IRE): Prix Thomas Bryon, Saint-Cloud, Gr.3)

ANAM ALLTA (IRE) (Sadler's Wells (USA): Concorde Stakes, Tipperary, Gr.3)

BEYOND DESIRE (GB) (Mujtahid (USA): Prix de Saint-Georges, Longchamp, Gr.3)

CHARMING WOMAN (IRE) (Kendor (FR): Premio Tudini, Rome, Gr.3)

CITRON SPIRIT (IRE) (Lemon Drop Kid (USA): Baden-Badener Zukunfts Rennen, Baden-Baden, Gr.3)

GLAMOROUS SPIRIT (IRE) (Air Express (IRE): Sapphire Stakes, Curragh, Gr.3)

GRENDISAR (IRE) (Mark of Esteem (IRE): Winter Derby, Lingfield Park, Gr.3)

HIGH CELEBRITY (FR) (Storm Cat (USA): Prix d'Arenberg, Chantilly, Gr.3)

I AM INVINCIBLE (AUS) (Canny Lad (AUS): D C McKay Stakes, Morphettville, Gr.3; sire)

INNS OF COURT (IRE) (Seeking The Gold (USA): Prix de la Porte Maillot, Deauville, Gr.3, Prix du Palais Royal, Maisons-Laffitte, Gr.3​)

INVINCIBLE ARMY (IRE) (Diktat (GB): Sirenia Stakes, Kempton Park, Gr.3)​

INVINCIBLE ASH (IRE) (Brief Truce (USA): Sapphire Stakes, Curragh, Gr.3)

KARAR (GB) (Inchinor (GB): Prix du Pin, Chantilly, Gr.3)​

KARGALI (IRE) (Last Tycoon: Gladness Stakes, Curragh, Gr.3; sire)

LOCAL TIME (GB) (Medicean (GB): Oh So Sharp Stakes, Newmarket, Gr.3, International Istanbul Trophy, Veliefendi, Gr.3, UAE Oaks, Meydan, Gr.3)

LOCKWOOD (GB) (Machiavellian (USA): Supreme Stakes, Goodwood, Gr.3, Prix de Ris-Orangis, Maisons-Laffitte, Gr.3)

MUSIC BOX (IRE) (King's Best (USA): Sceptre Stakes, Doncaster, Gr.3​)

RAWAAQ (GB) (Silver Hawk (USA): Leopardstown 1000 Guineas Trial Stakes, Leopardstown, Gr.3)

RUSSIAN SOUL (IRE) (Indian Ridge: Renaissance Stakes, Curragh, Gr.3, Al Shindagha Sprint, Meydan, Gr.3)

SOPHIE'S SPIRIT (AUS) (Pompeii Court (USA): Maybe Mahal Stakes, Flemington, Gr.3)

SWISS SPIRIT (GB) (Indian Ridge: Dubai International Airport World Trophy, Newbury, Gr.3; sire)

TAWHID (GB) (Gulch (USA): Horris Hill Stakes, Newbury, Gr.3)

TICKLED PINK (IRE) (Indian Ridge: Abernant Stakes, Newmarket, Gr.3, The Coral Charge Sprint Stakes, Sandown Park, Gr.3)