Juddmonte Farms

Sire Line

By UNBRIDLED'S SONG (USA) (1993-Stud 1997), 5 wins. £841,725, 6f.-9f., Breeders' Cup Juvenile, Belmont Park, Gr.1, Florida Derby, Gulfstream Park, Gr.1, Wood Memorial Stakes, Aqueduct, Gr.2, Olympic Handicap, Gulfstream Park, L., second in Fountain of Youth Stakes, Gulfstream Park, Gr.2, Hutcheson Stakes, Gulfstream Park, Gr.2, Peter Pan Stakes, Belmont Park, Gr.2.
Sire of 220 Stakes performers (57 Group winners, 58 Listed winners) including-

Group 1 Winners:

ARROGATE (USA) (Emirates Airline Dubai World Cup, Meydan, Gr.1, Breeders' Cup Classic, Santa Anita, Gr.1, Pegasus World Cup Invitational Stakes, Gulfstream Park, Gr.1, Travers Stakes, Saratoga, Gr.1).

BUDDHA (USA) (Wood Memorial Stakes, Aqueduct, Gr.1; sire).

CROSS TRAFFIC (USA) (Whitney Invitational Handicap, Saratoga, Gr.1; sire).

EMCEE (USA) (Forego Stakes, Saratoga, Gr.1; sire).

FIRST DEFENCE (USA) (Forego Handicap, Saratoga, Gr.1, Jaipur Stakes, Belmont Park, Gr.3, Long Branch Breeders' Cup Stakes, Monmouth Park, L.; sire).

FOREVER UNBRIDLED (USA) (Apple Blossom Handicap, Oaklawn Park, Gr.1, Beldame Stakes, Belmont Park, Gr.1, Personal Ensign Stakes, Saratoga, Gr.1, Fleur de Lis Handicap, Churchill Downs, Gr.2, Comely Stakes, Aqueduct, Gr.3, Houston Ladies Classic Stakes, Sam Houston, Gr.3).

GRAYDAR (USA) (Donn Handicap, Gulfstream Park, Gr.1, Kelso Handicap, Belmont Park, Gr.2, New Orleans Handicap, Fair Grounds, Gr.2; sire).

LIAM'S MAP (USA) (subject stallion).

MAGNIFICENT SONG (USA) (Garden City Breeders' Cup Stakes, Belmont Park, Gr.1, Lake George Stakes, Saratoga, Gr.3, Edgewood Stakes, Churchill Downs, L.).

MARYLEBONE (USA) (Matron Stakes, Belmont Park, Gr.1).

MIDSHIPMAN (USA) (Bessemer Trust Breeders' Cup Juvenile, Santa Anita, Gr.1, Del Mar Futurity, Del Mar, Gr.1; sire).

OCTAVE (USA) (Coaching Club American Oaks, Belmont Park, Gr.1, Mother Goose Stakes, Belmont Park, Gr.1, Adirondack Stakes, Saratoga, Gr.2).

POLITICAL FORCE (USA) (Suburban Handicap, Belmont Park, Gr.1; sire).

SONGANDAPRAYER (USA) (Fountain of Youth Stakes, Gulfstream Park, Gr.1, Huntington Stakes, Aqueduct, L.; sire).

SPLENDID BLENDED (USA) (Hollywood Starlet Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Vanity Invitational Handicap, Hollywood Park, Gr.1, Shirley Jones Breeders Cup Handicap, Gulfstream Park, Gr.2, Steve Van Buren Handicap, Parx Racing At Philadelphia Park, L., Marina de Chavon Stakes, Calder).

TARA'S TANGO (USA) (Santa Margarita Stakes, Santa Anita, Gr.1, Santa Maria Stakes, Santa Anita, Gr.2, Rancho Bernardo Handicap, Del Mar, Gr.3).

THORN SONG (USA) (Shadwell Turf Mile Stakes, Keeneland, Gr.1, Shoemaker Mile Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Firecracker Handicap, Churchill Downs, Gr.2, River City Handicap, Churchill Downs, Gr.3; sire).

UNBRIDLED ELAINE (USA) (Breeders' Cup Distaff, Belmont Park, Gr.1, Monmouth Breeders' Cup Oaks, Monmouth Park, Gr.2, Iowa Oaks, Prairie Meadows, L., Pocahontas Stakes, Churchill Downs, L.).

UNBRIDLED FOREVER (USA) (Ballerina Stakes, Saratoga, Gr.1, Silverbulletday Stakes, Fair Grounds, L., Shine Again Stakes, Saratoga).

UNRIVALED BELLE (USA) (Breeders' Cup Ladies' Classic, Churchill Downs, Gr.1, La Troienne Stakes, Churchill Downs, Gr.2, Rampart Stakes, Gulfstream Park, Gr.3, Real Prize Stakes, Belmont Park).

WILL TAKE CHARGE (USA) (Clark Handicap, Churchill Downs, Gr.1, Travers Stakes, Saratoga, Gr.1, Oaklawn Handicap, Oaklawn Park, Gr.2, Pennsylvania Derby, Parx Racing, Gr.2, Rebel Stakes, Oaklawn Park, Gr.2, Smarty Jones Stakes, Oaklawn Park, L.; sire).

ZENSATIONAL (USA) (Bing Crosby Stakes, Del Mar, Gr.1, Pat O'Brien Stakes, Del Mar, Gr.1, Triple Bend Handicap, Hollywood Park, Gr.1; sire).


Group 2 Winners:

BIRD SONG (USA) (Big Fish Casino Alysheba Stakes, Churchill Downs, Gr.2, Fred W Hooper Stakes, Gulfstream Park, Gr.3).

DOMESTIC DISPUTE (USA) (Santa Catalina Stakes, Santa Anita, Gr.2, Strub Stakes, Santa Anita, Gr.2, second in Hollywood Futurity, Hollywood Park, Gr.1; sire).

EIGHT BELLES (USA) (Fantasy Stakes, Oaklawn Park, Gr.2, Honeybee Stakes, Oaklawn Park, Gr.3, Martha Washington Stakes, Oaklawn Park, second in Yum Brands Kentucky Derby, Churchill Downs, Gr.1).

EUROSILVER (USA) (Lane's End Breeders' Futurity, Keeneland, Gr.2, Skip Away Handicap, Gulfstream Park, Gr.3, second in Stephen Foster Handicap, Churchill Downs, Gr.1; sire).

EVEN THE SCORE (USA) (Californian Stakes, Hollywood Park, Gr.2, Mervyn Leroy Handicap, Hollywood Park, Gr.2, Mardi Gras Handicap, Fair Grounds, third in Hollywood Gold Cup, Hollywood Park, Gr.1; sire).

FOREST MUSIC (USA) (Honorable Miss Handicap, Saratoga, Gr.2, Adena Stallions' Miss Preakness Stakes, Pimlico, Gr.3, Crank It Up Stakes, Monmouth Park, Primonetta Stakes, Laurel, Seton Hall University Stakes, Meadowlands, third in Prioress Stakes, Belmont Park, Gr.1, Test Stakes, Saratoga, Gr.1).

GREY SONG (AUS) (Blamey Stakes, Flemington, Gr.2, Chairman's Handicap, Randwick, Gr.2, Victoria St Leger, Flemington, Gr.3, second in Caulfield Cup, Caulfield, Gr.1, Underwood Stakes, Caulfield, Gr.1).

HALF OURS (USA) (Richter Scale Breeders' Cup Sprint Hcp, Gulfstream Park, Gr.2, Three Chimneys Juvenile Stakes, Churchill Downs, L.; sire).

IN TUNE (USA) (Gulfstream Oaks, Gulfstream Park, Gr.2).

LAST SONG (USA) (Bonnie Miss Stakes, Gulfstream Park, Gr.2, Ajina Stakes, Belmont Park, third in Ashland Stakes, Keeneland, Gr.1).

MISSION IMPAZIBLE (USA) (Louisiana Derby, Fair Grounds, Gr.2, New Orleans Handicap, Fair Grounds, Gr.2, second in Clark Handicap, Churchill Downs, Gr.1, Donn Handicap, Gulfstream Park, Gr.1, Stephen Foster Handicap, Churchill Downs, Gr.1; sire).

MY MISS SOPHIA (USA) (Gazelle Stakes, Aqueduct, Gr.2, second in Longines Kentucky Oaks, Churchill Downs, Gr.1).

NOBLE TUNE (USA) (American Turf Stakes, Churchill Downs, Gr.2, Pilgrim Stakes, Belmont Park, Gr.3, second in Breeders' Cup Juvenile Turf (c&g), Santa Anita, Gr.1; sire).

OLD FASHIONED (USA) (Remsen Stakes, Aqueduct, Gr.2, Southwest Stakes, Oaklawn Park, Gr.3; sire).

ONE CAROLINE (USA) (Rampart Stakes, Gulfstream Park, Gr.2, Sabin Stakes, Gulfstream Park, Gr.3).

ROCKPORT HARBOR (USA) (Remsen Stakes, Aqueduct, Gr.2, Essex Handicap, Oaklawn Park, Gr.3, Nashua Stakes, Aqueduct, Gr.3; sire).

ROOKIE SENSATION (USA) (Twilight Derby, Santa Anita, Gr.2; sire).

UNBRIDLED ENERGY (USA) (San Fernando Breeders' Cup Stakes, Santa Anita, Gr.2, Marine Stakes, Woodbine, Gr.3; sire).

WARBLING (USA) (Inside Information Stakes, Gulfstream Park, Gr.2, second in Ballerina Stakes, Saratoga, Gr.1, Princess Rooney Handicap, Calder, Gr.1).

Group 3 Winners:

BARRACUDA BOY (USA) (Durham Cup Stakes, Woodbine, Gr.3).

EMBUR'S SONG (CAN) (Hendrie Stakes, Woodbine, Gr.3, Ontario Matron Stakes, Woodbine, Gr.3, Hilliard Lyons Doubledogdare Stakes, Keeneland, Gr.3, Windward Stakes, Presque Isle Downs, L.).

GRIFFINITE (USA) (Lafayette Stakes, Keeneland, Gr.3, second in Coolmore Lexington Stakes, Keeneland, Gr.2; sire).

HONEST MAN (USA) (Mineshaft Handicap, Fair Grounds, Gr.3, Philip H Iselin Stakes, Monmouth Park, Gr.3; sire).

KEEP UP (USA) (River City Handicap, Churchill Downs, Gr.3, Swoon's Son Stakes, Arlington International; sire).

MARKET RALLY (USA) (Gulf News UAE 2000 Guineas, Meydan, Gr.3, Emirates Skywards Al Bastakiya, Meydan, L.).

MISCONNECT (USA) (General George Handicap, Laurel, Gr.3).

NOONMARK (USA) (Mr Prospector Handicap, Gulfstream Park, Gr.3, second in Churchill Downs Handicap, Churchill Downs, Gr.2, Swale Stakes, Gulfstream Park, Gr.2; sire).

RARE GIFT (USA) (Ladies Handicap, Aqueduct, Gr.3, third in Black-Eyed Susan Stakes, Pimlico, Gr.2, Bonnie Miss Stakes, Gulfstream Park, Gr.2, Fleur de Lis Handicap, Churchill Downs, Gr.2).

SEDUCER'S SONG (USA) (Boiling Springs Stakes, Monmouth Park, Gr.3, Lake George Stakes, Saratoga, Gr.3).

SILENT ROAR (USA) (Oceanport Stakes, Monmouth Park, Gr.3, Paterson Stakes, Meadowlands).

SING BABY SING (USA) (Phoenix Stakes, Keeneland, Gr.3, Remington Park Sprint Championship H'cap, Remington Park, L., Bob Johnson Memorial Stakes, Lone Star Park; sire).

SQUADRON A (USA) (Mr Prospector Stakes, Gulfstream Park, Gr.3).

STRIKE IT RICH (USA) (Boiling Springs Stakes, Monmouth Park, Gr.3, Little Silver Stakes, Monmouth Park, L.).

UNBRIDLED'S NOTE (USA) (Daytona Stakes, Santa Anita, Gr.3, Eddie D Stakes, Santa Anita, Gr.3, Joe Hernandez Handicap, Santa Anita, second in Breeders' Cup Turf Sprint, Santa Anita, Gr.1).

WINSLOW HOMER (USA) (Holy Bull Stakes, Gulfstream Park, Gr.3, Curlin Stakes, Saratoga, L., third in Oaklawn Handicap, Oaklawn Park, Gr.2; sire).

Listed Winners:

AGNES SONIC (USA) (Oro Cup, Tokyo, L.).

AMBITION UNBRIDLED (USA) (Dr A B Leggio Memorial Handicap, Fair Grounds, L., Candy Eclair Stakes, Monmouth Park, Citgo Stakes, Sam Houston, P G Johnson Stakes, Meadowlands).

ASONG FOR BILLY (USA) (Pomona Derby, Fairplex Park, L.).

BE LIKE MIKE (USA) (West Virginia Governors Handicap, Mountaineer Park, L.; sire).

BRIDAL HILL (AUS) (Sir Douglas Wadley Handicap, Eagle Farm, L., Summoned Stakes, Sandown, L., second in Kewney Stakes, Flemington, Gr.2).

BUZZ SONG (USA) (Blue Hen Stakes, Delaware Park, L.).

CAT BURGLAR (USA) (Santana Mile Stakes, Santa Anita, L., third in Brooklyn Invitational Handicap, Belmont Park, Gr.2, TVG San Diego Handicap, Del Mar, Gr.2).

CLASSIFY (USA) (Dr A B Leggio Memorial Stakes, Fair Grounds, L., Flashy Lady Stakes, Remington Park, Incredible Revenge Stakes, Monmouth Park, Spring Fever Stakes, Oaklawn Park, Tellike Stakes, Evangeline Downs).

COJET (USA) (Colonel Power Handicap, Fair Grounds, L.).

DEVINE AIDA (USA) (Ginger Brew Stakes, Gulfstream Park, L., Herecomesthebride Stakes, Gulfstream Park, L., third in Mrs Revere Stakes, Churchill Downs, Gr.2).

EXTEND (USA) (Belle Mahone Stakes, Woodbine, L., Ontario Matron Handicap, Woodbine, L., Stage Door Betty Handicap, Calder, L.).

GOLDEN SNITCH (AUS) (Conrad Treasury Lightning Handicap, Eagle Farm, L.).

HASTA LA CIAO CIAO (NZ) (Recruitment Gai Waterhouse Classic, Ipswich, L., TBV Summoned Stakes, Sandown, L., second in Lion Red Arawa Plate, Arawa Park, Gr.3).

HENNIE'S SONG (USA) (Go For Wand Stakes, Delaware Park, L., Susan's Girl Breeders' Cup Stakes, Delaware Park, L.).

INSPIRED (USA) (Jenny Wade Handicap, Penn National, L., Pan Zareta Stakes, Fair Grounds, L., Turf Amazon Handicap, Parx Racing, L., Fort Monmouth Stakes, Monmouth Park, Happy Ticket Stakes, Fair Grounds, Ladies Turf Sprint Stakes, Gulfstream Park).

LA VERITA (USA) (Brilliant Stakes, Tokyo, L., Empress Hai, Kawasaki, L., Kanto Oaks, Kawasaki, L., Nagoya Daishoten, Nagoya, L., Sparkling Lady Cup (3 times), Kawasaki, L., Tokyo City Keiba Jo-O Hai, Tokyo, L., second in Sirius Stakes, Hanshin, JPN Gr.3).

MYSTIC (USA) (W.V.House of Delegates Speakers Handicap, Mountaineer Park, L.).

OMNITRADER (AUS) (Queensland Racing Quality Handicap, Doomben, L.).

PRESENTLY (AUS) (Canon Photos are Razor Sharp Handicap, Randwick, L., Carrington Stakes, Randwick, L., Marriott Hotels Hall Mark Stakes, Randwick, L., Show County Handicap, Warwick Farm, L., second in Nivea Visage Star Kingdom Stakes, Rosehill, Gr.3, Premier Express F. Clissold Stakes, Rosehill, Gr.3).

PRISSY (USA) (W.Virginia Senate President's Cup Stakes, Mountaineer Park, L.).

RAVI'S SONG (USA) (New Orleans Ladies Stakes, Fair Grounds, L., Shelby County Arts Handicap, Indiana Downs, L., Pelleteri Stakes, Fair Grounds, second in Cardinal Handicap, Churchill Downs, Gr.3, Early Times Mint Julep Handicap, Churchill Downs, Gr.3, Taylor Made Matchmaker Stakes, Monmouth Park, Gr.3).

REGROWTH (AUS) (Feltex Queen Adelaide Stakes, Victoria Park, L., Waltzing Lily Handicap, Flemington, L., third in Alcohol Go-Easy Breeder' Stakes, Morphettville, Gr.2).

SILVER LORD (USA) (Louisiana Handicap, Fair Grounds, L., second in Mineshaft Handicap, Fair Grounds, Gr.3).

STAGE LUCK (USA) (Affectionately Handicap, Aqueduct, L., third in Ruffian Handicap, Belmont Park, Gr.1).

SUMMER PATRIOT (USA) (John's Call Stakes, Saratoga, L., third in Joe Hirsch Turf Classic Inv. Stakes, Belmont Park, Gr.1).

THEVERYTHOUGHTOF U (USA) (Cerf Handicap, Del Mar, L., Pine Tree Lane Stakes, Santa Anita, third in A Gleam Invitational Handicap, Hollywood Park, Gr.2).

TOOK A CHANCE (AUS) (Talindert Stakes, Flemington, L.).

UNBRIDELS KING (USA) (Mecke Handicap, Calder, L., Big Bubble Stakes, Calder; sire).

UNBRIDLED DANZ (USA) (Audubon Oaks, Ellis Park, L.).

UNBRIDLED SIDNEY (USA) (Cherokee Run Breeders' Cup Handicap, Churchill Downs, L., Distaff Turf Sprint Championship Hcp., Calder, L., Mamzelle Stakes, Churchill Downs, L., The Very One Stakes, Pimlico, L., Zenobia Empress Handicap, Churchill Downs, third in Royal North Handicap, Woodbine, Gr.3).

UNBRIDLED TIME (USA) (Cleveland Gold Cup Stakes, Thistledown, L., Green Carpet Handicap, River Downs, L., Whas-11 Stakes, Churchill Downs, L., second in Oklahoma Derby, Remington Park, Gr.3; sire).

UNINHIBITED SONG (USA) (Miss America Handicap, Golden Gate, L., Foster City Handicap, Bay Meadows).

VALUE PLUS (USA) (Artax Handicap, Gulfstream Park, L., second in Florida Derby, Gulfstream Park, Gr.1, Futurity Stakes, Belmont Park, Gr.1; sire).

WHIRL (USA) (Premier Breeders' Cup Stakes, Zia Park, L., Charlie Iles Express Handicap, Albuquerque).

WILD HEART (AUS) (Darwin Cup, Darwin, L., third in The AAMI Vase, Moonee Valley, Gr.2).

ZOOMETRIC (AUS) (Fairetha Stakes, Ascot, L., Perth Stakes, Ascot, L., Supremacy Stakes, Ascot, L., Tattersall's Cup, Ascot, L., second in Karrakatta Plate, Ascot, Gr.2).

AFFIRMATIF (USA) (Woodlawn Stakes, Pimlico, second in Hill Prince Stakes, Belmont Park, Gr.3; sire).

ARIANNA'S PASSION (USA) (Primonetta Stakes, Pimlico).

AWESOME ASHLEY (USA) (Feel the Beat Stakes, Aqueduct, Garland of Roses Handicap, Aqueduct, Plankton Stakes, Aqueduct).

CARA MARIE (USA) (Indy Star Stakes, Indiana Grand, third in Lake George Stakes, Saratoga, Gr.2).

GENEROSITY (USA) (Ready Jet Go Stakes, Meadowlands).

GIFT OF SONG (USA) (Lemhi Go Stakes, Calder).

GORGEOUS BIRD (USA) (Don Bernhardt Stakes, Ellis Park).

IN STEP (USA) (Queen Tutta Stakes, Belmont Park, third in Pin Oak Valley View Stakes, Keeneland, Gr.3).

JUSTANOLDSONG (USA) (Sunray Park & Casino Handicap, Sunray Park).

LUCKY COPY (USA) (Hatoof Stakes, Arlington International, second in Pucker Up Stakes, Arlington International, Gr.3).

MELODY LADY (USA) (El Paso Times Stakes, Sunland Park).

MOONLIGHT SONG (USA) (Gold and Roses Stakes, Aqueduct, Hudson Handicap, Belmont Park, John Morrissey Stakes (twice), Saratoga).

MUHAAWARA (USA) (Sky Beauty Stakes, Aqueduct).

MYSTIC CHANT (USA) (Open Mind Stakes, Aqueduct).

NET FORCE (USA) (Tres Rios Juvenile Stakes, Sunray Park).

QUEEN OF SONG (USA) (Maryland Juvenile Championship (fillies), Laurel).

REBRIDLED DREAMS (USA) (Money Penny Stakes, Hawthorne, third in Silverbulletday Stakes, Fair Grounds, Gr.2).

SILVER CITY (USA) (Dixieland Stakes, Oaklawn Park, second in Southwest Stakes, Oaklawn Park, Gr.3; sire).

THEFULL CIRCLE (USA) (Princeton Stakes, Meadowlands).

UNBRIDLED BEHAVIOR (USA) (Chesapeake Stakes, Colonial Downs).

WILD HOOTS (USA) (Nellie Morse Stakes, Laurel, third in Next Move Handicap, Aqueduct, Gr.3).

ZAWZOOTH (USA) (My Juliet Stakes, Belmont Park, third in First Flight Handicap, Belmont Park, Gr.2, Gallant Bloom Handicap, Belmont Park, Gr.2).